تبلیغات
وبلاگ تخصصی معماری گروه میعادگاه - عناصر مذهبی در جهان
وبلاگ تخصصی معماری گروه میعادگاه

 


بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 29 بهمن 1387
مقدمه
* بناهای مذهبی یکی از اساسی ترین عناصر بافت، ساخت و شکل شهرها بوده و هستند . تداوم حضور بناهای مذهبی در شکل شهر از ظهور اولین شهرهای شناخته شده اند تا امروز، با حیات شهر عجین شده اند  .
 * الگوی طراحی شهرها بدون حضور بناهای مذهبی در نادر مکان و زمانی قابل تعیین است. عبادتگاه ها به هر عنوانی و یا وابسته به هر نوع مذهبی و در هر فرهنگی، خواه در آسیای غربی و خواه در چین و امریکای مرکزی، شاخص فرم شهر بوده و هستند. در الگوی طراحی شهرهای جدید نیز، خواه مجتمع زیستی با نقشه ای از پیش اندیشیده طراحی و ساخته شده باشد و خواه بدون نقشه عینیت فیزیکی یافته باشد، بندرت اتفاق افتاده است که روح و عنصر مذهبی از کالبد شهر حذف شده و یا برنامه ریزان و طراحان آن را از قلم انداخته باشند .
* به عبارت دیگر، از نظر تاریخی این عنصر شاخص هم در اور (بین النهرین) و اولل (امریکای لاتین) مورد نظر بوده است و هم در اسلام آباد، پایتخت نوساز پاکستان و کانبرا، پایتخت نوساز کشور جوان استرالیا. شایان ذکر است بسیاری بر این باورند که الگوی طراحی شهر جدید کانبرا در ابعاد مختلفی چون : طراحی شبکه ها و محورها ؛ و ساخت بندی و جهت دهی کلی به طور قابل توجهی از ایده ای شهرسازانه متکی بر مذهب متاثر شده از رهیافت ها و الهامات مذهبی بهره جسته است .
معابد
سومر :
* بزرگترین شهر سومری دو مجموعه بزرگ پرستشگاهی داشت:اولی به نام معبد"انانا" از آن الهه عشق بوده ودیگری به "آنو"خدای آسمان تعلق داشت.هر کدام از این دو مجموعه دارای چندین پرستشگاه بودن که قدیمی ترین آنها در دوره اروک ساخته شده بود.قدیمی ترین معبد حفظ شده مجموعه انانا به معبد سنگ آهک معروف است،زیرا دست کم بخش های پایینی دیوار های آن از این سنگ ساخته شده است.
در مرحله بعدی ساختمانی جانشین معبد سنگ اهک شد که از ان هم عظیم تر بود و به معبد ستون معروف است.این ساختمان ها که هنوز بطور کامل حفاری نشده بود بر سکویی آجری قرار داشت و از طریق یک دروازه یا ستون بندی به آن وارد می شدند که از دو ریف ستون عظیم آزاد تشکیل می شدطبقه بندی: عمومی، 
ارسال توسط مهزاد
ویژه ها
آرشیو مطالب
نظر سنجی
چه ارتباطی با رشته معماری دارید ؟

پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin